Istraživački tim Akademije umetnosti u Beogradu, predvođen prof. dr Milicom Đurov realizovao je naučnoistraživački projekat ANALIZA ORGANIZACIJE I KAPACITETA ZAVODA ZA ZAŠTITU SPOMENIKA KULTURE U SRBIJI, u saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture i Republičkog sekretarijata za javne politike, uz finansijsku i tehničku podršku PERFORM projekta Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Univerzitet u Friburgu. PERFORM je fokusiran na jačanje istraživačke zajednice u društvenim naukama, na olakšavanje izgradnje sistemskih veza između istraživanja u društvenim naukama i domena javnih politika i na stvaranju okruženja pogodnog za istraživanja u društvenim naukama.

Istraživanje je proizvod sprovođenja pilot projekata u oblasti kreiranja javnih politika, zasnovanih na dokazima. Projekat je osmišljen na osnovu analize i identifikacije problema u procesu kreiranja i sprovođenja javnih politika i propisa, a u cilju unapređenja ovog sistema, od strane Republičkog sekretarijata za javne politike. Pored toga, Projekat teži da uspostavi sistemsku saradnju između donosilaca odluka i istraživačke zajednice, u procesu kreiranja i sprovođenja javnih politika i propisa.

Prvoj prezentaciji projekta 19. oktobra 2016. u Ministarstvu kulture i informisanja prisustvovali su, pored prestavnika Ministarstva, predstavnici Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture,direktori muzeja i arhiva Srbije, koji su tom prilikom izrazili izuzetno zadovoljstvo i pohvale istraživačkom timu Akademije umetnosti za kvalitet, sveobuhvatnost i primenjljivost studije u reformi sistema zaštite kulturnog nasleđa.

Nalazi istraživanja su pokazali da je stanje u kojem se zavodi Srbije nalaze izuzetno teško, a kao glavni problem je istaknut postojeći sistem finansiranja, sa preporukom da se reformiše povratkom na centralizovani sistem.

Kao što je bilo definisano projektnim zadatkom, studija će biti na raspolaganju timu Ministarstva kulture i informisanja koji je započeo pripremu Strategije razvoja kulture u Srbiji 2017-2027 i biće od velikog značaja u procesu donošenja novog zakonodavnog okvira u oblasti zaštite nepokretnih kulturnih dobara.

Studija je dostupna na sajtu Republičkog sekretarijata za javne politike (http://vs3836.cloudhosting.rs/malodrvo/Studija_-_Akademija_umetnosti.pdf ).