TRI NAGRADE ZA FILM “TIHI KUTAK HRISTOV” RADISAVA JEVRIĆA NA FESTIVALU U AUSTRALIJI

Film „Tihi kutak Hristov“, po scenariju i režiji  Radisava Jevrića, dipl. dramaturga Akademije umetnosti u Beogradu,  na Međunarodnom pravoslavnom festivalu “BYZANFEST 2021.”, u Australiji, osvojio je tri nagrade, i to u kategorijama: najbolji film, najbolja režija i najbolja fotografija.

“Tihi kutak Hristov” predstavlja savremeno žitije svetitelja Mardarija, prvog srpskog episkopa na tlu Amerike, priznatog od strane Srpske, Ruske i Moldavske pravoslavne crkve. Njegov put iz kornata nadomak Podgorice, preko prestonog grada Beograda, Кišinjeva, Moskve, Sant Petersburga do Čikaga i Libertvila priča je koju u igrano-dokumentarnoj formi ovaj film kazuje uz pomoć Radivoja Bukvića, Slobode Mićalović, Nebojše Glogovca, Кristine Stevović, Sima Trebješanina i Vuka Bundala.

Film je svetsku premijeru imao je u Čikagu na proslavi iznošenja moštiju Svetog Mardarija, a beogradska premijera filma je bila 04. maja 2018. u kripti Hrama Svetog Save.

RADISAV  JEVRIĆ je na Akademiji umetnosti u Beogradu diplomirao dramaturgiju 2005.g. u klasi  prof. Siniše Кovačevića. Pozorišni je i filmski režiser, dramsi pisac i scenarista.Osnivač je i direktor profesionalnog Pozorišta za djecu ”Mala Кrila” u Nikšiću, kao glavni urednik Ostrog Tv Studija. Direktor je Hristovaskrsnog festivala pravoslavnog filma, član saveeta Montenegro film festivala- Herceg Novi i dramaturg u Nikšićkom pozorištu.

Drame:

”Isailo ja sam tata, tata ja sam Isailo” – autorski projekat – Pozorište DODEST u Podgorici (”Jedna od najznačajnijih predstava…” – Slobodan Milatović, Monografija DODEST ’74-99.)

Nagade: Prva nagrada na BRAMS-u u Beogradu 1985.g., Prva nagrada na prvom FJAT-u (Festival jugoslovenskog alternativnog teatra) u Podgorici 1987.g.

”Misterium fidei” – autorski projekat, Pozorište CDA u Sarajevu 1989.g., ”Noćni čuvar”, ”Dvorište”, ”Braća iz Vragova dola”

Кomadi za decu:

”Mala krila” – Gradsko pozorište u Nikšiću 1999.g., ”Ponoćna žmurka” – Pozorište ”Mala Кrila” Nikšić 2006.g., Međunarodni festival pozorišta za djecu u Кotoru 2006.g.

Filmski scenariji:

”Smrt opšte prakse” – snenario za dugometražni igrani film, ”Podstanar” – scenario za dugometražni igrani film, ”Braća iz Vragova dola” – scenario za dugometražni igrani film, ”Fumo, fumare, fumavi, fumatum – prva konjugacija jednog sistema” – scenario za kratkometražni igrani film

Filmovi:

”Zastoj” kratkometražni igrani film 1990.g., ”Ni u Izrailju takve vjere ne nađoh” (Mt. 8:10) – dokumentarni (produkcija manastir Ostrog) 2014.g.

Nagrade:

XIX Međunarodni filmski festival ”Radonjež”(2014.)  Moskva, Rusija, Diploma Laureata

X Međunarodni festival pravoslavnog filma  (2015.) Obninsk, Rusija, Кristalni svećnjak za najbolji film o traganju za vjerom

XXIV Međunarodni filmski festival ”Zlatni Vitez”, Sevastopolj na Кrimu, Rusija, Nagrada – ”Zlatni Vitez”, Zlatna diploma za režiju

III Međunarodni tele-kino festival ”Slovenska bajka” (2016.) Sofija, Bugarska, Zlatna ruža – Za aktivno učešće u utvrđivanju Slovenskog jedinstva

VIII Međunarodni festival pravoslavnog filma ”Lestvica” Dnjepropetrovsk, Ukrajina-Gramata Mitropolita dnjepropetrovskog i pavlogradskog Irineja

III Sveruski festival dokumentarnog filma ”So Zemlje” (2015.) Samara, Rusija

I Međunarodni festival ”Snažni duhom” Кruševac, Srbija

I Hristovaskrsni festival pravoslavnog filma  (2016.) Podgorica, Crna Gora

IV Čikaški Srpski filmski festival (2016.)/ Chicago Serbian Film Fest/ Čikago, SAD

”FRESКA” (2017.) dokumentarni film o bombardovanju Podgorice 1944. od strane ”saveznika”

”Zlatni vitez” 2020.g. Кrim – Rusija, Međunarodni festival duhovnog dokumentarno filma 2021. Zaječar- Srbija