Promovisan pilot-broj ARMATURGIJE

"Armaturgija" nudi sveži pogled na mejnstrim i alternativnu scenu zemlje i regiona. Konceptualno podeljen između arhitektonske i strateške ravni, svaki broj "Armaturgije" je sačinjen od sledećih rubrika: PLANOVI/MARŠRUTE – koje predstavlja najave za uzbudljiva umetnička dešavanja; MANSARDA/POLIGON – za predstave na pozorišnim daskama; PROZOR/PERISKOP – posvećeno filmskim i televezijskim ostvarenjima; TEMELJI/STRATEGIJA – teorijski radovi studenata; ZIDANJE/JURIŠ – kreativna dela studenata; i LIBELA/RAPORTI – osvrti na ostale primere umetničkog aktivizma.

"Armaturgija" nije časopis namenjen samo studentima dramskih i filmskih škola, već i široj stručnoj javnosti i svima onima koji dele naše interesovanje prema umetnosti.

 

Promocija prvog broja Armaturgije
 
Promocija prvog broja Armaturgije
 
Promocija prvog broja Armaturgije
 
Promocija prvog broja Armaturgije
 
Promocija prvog broja Armaturgije
 

"Poštovani čitaoci,

Veliko mi je zadovoljstvo što se pred vama nalazi prvi broj elektronskog časopisa ARMATURGIJA. Ujedno, to je i jedini časopis ovog tipa u regionu. Smatram da je od velikog značaja činjenica da su inicijativu za ovaj vebzin pokrenuli sami studenti, i posebno mi je drago što su me pozvali da se priključim i podržim njihovu ideju.

Pre nego što se upustite u dalje čitanje našeg časopisa, volela bih da vam približim ideju za naslov koji smo odabrali i koncept koji smo razvili. Ovaj neologizam trebalo bi da na duhovit način objašnjava naš stav. ARMAtura predstavlja osnov svake stabilne građevine, tako i dramaTURGIJA predstavlja osnov i inicijalni predložak svih scenskih umetnosti. Dakle, kao što je upotreba armature u građevinarstvu doprinela razvoju, napretku i usavršavanju same građevine, tako i dramaturgija kao nauka doprinosi razvoju, napretku i usavršavanju dramskih umetnosti. Sa druge strane, imenica ARMA na latinskom jeziku znači oružje i daje nam savršenu priliku da podcrtamo ideju konstantne borbe mladog čoveka, pisca i umetnika. Bore koja se vodi na više frontova. Prvo da se naoruža znanjem i zanatskim veštinama, zatim da se izbori da to svoje znanje i umenje pokaže, dokaže i osvoji određenu 'teritoriju', da se izbori da opstane, odnosno da nauči da traje u ovom našem svetu, i kao možda najveću od svih borbi, da nauči da se izbori sa samim sobom i delom koje stvara. Na osnovu ova dva principa, izgradnje i destrukcije, rušenja i ponovnog građenja, jednom rečju SUKOBA bez kojeg nema DRAME, koncipirana je čitava PRIČA čovečanstva.

Sa tom idejom uredili smo časopis, tj. iskoristili smo terminologiju građevinarstva sa jedne strane i vojne strategije sa druge i na taj način koncipirali nazive naših rubrika. Nadamo se da ćemo u sledećem broju dodati još neke  zanimljive i korisne rubrike, koje će dati još jednu perspektivu ovom vebzinu.

Koncept prvog broja predstavlja svojevrsni zbornik radova studenata Dramaturgije Akademije umetnosti. Njihove školske, ali i vannastavne radove.

Cilj nam je javna prezentacija i afirmacija studenata u stručnim, akademskim krugovima, u nadi da će se upravo njihovi radovi sami izboriti za pažnju i izgraditi mostove ka drugim kolegama, sa kojima dalje mogu da nastave borbu za sopstvene ideje i projekte.

Ono što ja, kao urednica, smatram za poseban kvalitet ovog vebzina, i što ga izdvaja od ostalih stručnih časopisa, jeste svež i beskompromisan pogled na dramsko stvaralaštvo u Srbiji danas, ali i pogled na kulturni život našeg društva iz jednog drugačijeg rakursa. Volela bih da tu britkost duha i odlučnost zadrže u kasnijem, profesionalnom životu, biće to onda veliki kompliment našoj Akademiji i značajan doprinos našoj kulturnoj sceni.

Sa nadom da će opravdati svoj nastanak, da će dosegnuti svoj pun potencijal, i da će se vremenom razvijati, predstavljam vam naš prvi broj.

A sada, mladi DRAMATURZI IMAJU REČ!"

(Doc. Ljubinka Stojanović: Reč Urednice, "Armaturgija" br. 1)

 

 

Leave a comment