Zvezdarijada 2012 – Druga sesija Filmske radionice
Reditelj Hadži-Aleksandar Đurović rođen je u Beogradu 1988. godine. Nakon III razreda gimnazije, 2006. godine, upisuje studije Televizijske režije na Akademiji umetnosti u Beogradu (klasa prof. Dragana Elčića), kao prvorangirani na prijemnom ispitu. Diplomirao je u septembru 2010. godine kratkim igranim filmom "Nakon Što je petao zapojao" i sa prosečnom ocenom 9,88. Autor je kratkih igranih filmova: "Tuga" (2009) – po priči Antona P. Čehova; "Nakon što je petao zapojao" (2010) – po scenariju Zorice Simović; dokumentarnih ostvarenja: "Kraj Igre" (2008): "Innocent Sinners" (2008); "Poj" (2008); "Obeleženi"/"Ostrva" (2008) i "Zemlja" (2008); kao i muzičkih spotova, reklama za knjige i muzičke albume, televizijskih emisija i zvučne knjige. Radio kao asistent režije na serijama: "Greh njene majke" Zdravka Šotre (2009); "Miris kiše na Balkanu" Ljubiše Samardžića (2010); i na filmovima: "Parada" Srđana Dragojevića (2011); "Zverinjak" Marka Novakovića (2011); "Kad svane dan" Gorana Paskaljevića (2011). Pored režije, bavi se pisanjem, muzikom, glumom, fotografijom i dizajnom. Dobitnik je nagrade "Bronzani vitez" na festivalu "Zlatni vitez" u Moskvi i Vidovdanske nagrade za najboljeg studenta Akademije umetnosti. Od decembra 2011. radi kao asistent na Katedri za televizijsku režiju Akademije umetnosti.
Zvezdarijada je multidisciplinarni višemesečni program, koji se odvija u brojnim školama i ustanovama kulture na teritoriji beogradske opštine Zvezdara. Srednjoškolcima nudi mogućnost da učestvuju u kulturnim dešavanjima, nauče nešto novo, prošire svoja interesovanja, razviju i iskažu talente, kreativno provedu slobodno vreme i dobro se zabave, kao i da, u svojstvu obučenih volontera, budu uključeni i u sve elemente realizacije samog programa, od planiranja, preko organizacije i prezentacije, sve do vrednovanja rezultata.
U okviru Zvezdarijade, Akademija umetnosti kreira sesije čiji je glavni cilj da se sagleda postupak proizvodnje u celini: od ideje, preko priprema i snimanja, do postprodukcije slike i zvuka. Profesori Akademije umetnosti će polaznicima radionice održati po jedno predavanje, svako iz svoje oblasti, a pored toga će biti organizovane i posete srednjoškolaca studijima Akademije, kako bi se upoznali sa kapacitetima Fakulteta i profesionalnom opremom i tehnikom bez koje ne bi bilo ni Sedme umetnosti. Posebno je zanimljivo to što će postprodukcija – završna faza Filmske radionice – biti upriličena u prostoru Akademije umetnosti: u studijima Filmske i TV montaže i Katedre za dizajn zvuka i muzičku produkciju.
Leave a comment