Dr Milan Radovanović

radovanovic@akademijaumetnosti.edu.rs

др Милан Радовановић

Ужа научна односно уметничка област: Науке о уметностима

Докторску дисертацију „Семиолошке теорије читања визуелног уметничкког текста“ одбранио је на научним интердисциплинарним студијама Теорије уметности и медија Универзитета уметности у Београду. Дипломски рад „Метафизика светлости у византијској уметности и Поп-арту“ одбранио је на Православном богословском факултету Универзитета у Београду. Завршио је Математичку гимназију. Као стручни рецензент ангажован је од стране Института за српски језик Српске академије наука и уметности, часописа AM Journal of Art and Media Studies, Годишњака Филозофског факултета у Новом Саду, Зборника радова Академије уметности,

Интернационалног часописа за друштвене науке Теме, и других. Стални је сарадник Библијског института Православног богословског факултета Универзитета у Београду и члан стручног тима за превођење библијских текстова са старих изворних језика на српски језик. У функцији креативног директора реализовао је пројекат прве уметничке фотомонографије Народног позоришта у Београду Скривена лепота настале у сарадњи Народног позоришта у Београду, Теленор фондације  и Академије уметности у Београду. Поводом обележавања осам векова манастира Хиландара под покровитељством Скупштине града Београда, учествово је у реализацији уметничког програма који је обухватао двадесет и два пратећа мултимедијална пројекта. Добитник је златне медаље „Никола Тесла“ за допринос развоју дигиталне фотографије, коју му је доделио немачки часопис за развој науке RAUM & ZEIT. Редован је учесник стручних скупова на тему Филозофије маркетинга и промишљања маркетиншких активности у савременом тржишном и медијском окружењу. Председник је Уређивачког одбора публикације Практикум из маркетинга. Научне радове објављује у стручним публикацијама и учествује на научним скуповима и симпозијумима. Као теоретичар уметности и медија истражује мало познат утицај семиотике византијске иконографије на савремену уметност и популарну културу.

 

Изабране научне референце

 

„Метаестетика преображеног тела“, у: Култура, Часопис за теорију и социологију културе и културну политику бр. 167, темат: Естетика тела у хришћанству, Завод за проучавање културног развитка, Београд.

Превод библијске књиге пророка Авдије са старогрчког и старојеврејског оригинала на српски језик. Пројекат „Септуагинта на српском“, Библијски институт, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд.

Превод библијске књиге Плач Јеремијин са старогрчког и старојеврејског оригинала на српски језик. Пројекат „Септуагинта на српском“, Библијски институт, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд.

Лексикон библијске егзегезе, (уред. др Родољуб Кубат), лексикографска јединица Перформативност, Библијски институт, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд.

„Теохуманизам и естетика византијске иконографије“, у: Естетика у хуманистичком кључу: проблемски оквир, Естетичко друштво Србије, Београд.

„Производња значења у језику фотографије“, у: Култура, Часопис за теорију и социологију културе и културну политику бр. 161, темат: Естетика данас, Завод за проучавање културног развитка, Београд.

„Слика Косовка девојка Уроша Предића и репрезентација родних разлика“, у: Феминистичка теорија је за све, Институт за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, Факултет политичких наука Универзитета у Београду, Београд.

„Принципи медијског утицаја“, у: Култура, Часопис за теорију и социологију културе и културну политику бр. 158, темат: Медијске интерпретације, Завод за проучавање културног развитка, Београд.

„Семиотика и питање стила у историји уметности“, у: Естетска култура, Естетичко друштво Србије, Београд.

Лексикон библијске егзегезе, (уред. др Родољуб Кубат и др Предраг Драгутиновић), шеснаест лексикографских јединица из семиологије, теорије текста и теорије уметности, Библијски институт, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд.

„Семиотика алтернативних медија”, у: Филозофија медија: Медији и алтернатива, Факултет педагошких наука Универзитета у Крагујевцу, Јагодина.

„Семиотика и појам лепог у уметности“, у: Традиционална естетска култура 11: Лепо и ружно, Универзитет у Нишу, Факултет уметности у Нишу, Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитет у Нишу, Ниш.

„Дефинисање појма уметности“, у: Култура, Часопис за теорију и социологију културе и културну политику бр. 147, темат: Контекст у уметности и медијима, Завод за проучавање културног развитка, Београд.

„Поп арт и производња потрошачког значења“, у: Традиционална естетска култура 10: Медији, Универзитет у Нишу, Факултет уметности у Нишу, Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитет у Нишу, Ниш.

„Теорија текста и нови медији“, у: Култура, Часопис за теорију и социологију културе и културну политику бр. 145, темат: Новинарство и нови медији, Завод за проучавање културног развитка, Београд.

„Појам мита по Ролану Барту“, у: Зборник радова Академије уметности, темат: Уметност, медији, комуникација, Академија уметности, Београд.

„Библијски контекст као текстуални конструкт“, у: Српска теологија данас 2011, Зборник радова трећег годишњег симпосиона одржаног на Православном богословском факултету, Институт за теолошка истраживања, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд.

„Семиотичка теорија и визуелни текст“, у: Култура, Часопис за теорију и социологију културе и културну политику бр. 131, темат:  Ликовна уметност као медиј масовне комуникације, Завод за проучавање културног развитка, Београд.

„Метафизика светлости у византијској уметности и поп арту“, у: Српска теологија данас 2010, Зборник радова другог годишњег симпосиона одржаног на Православном богословском факултету, Институт за теолошка истраживања, Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Београд.