Leena Manimekalai na Akademiji umetnosti

 

 Leena Manimekalai predstaviće svoj film Boginje/Goddesses na Festivalu ženskog filma koji se, u organizaciji Anti Trafiking Centra, održava poslednjeg vikenda maja u beogradskom Domu omladine. Autorka uzbudljivog dokumentarca o netipičnim Indijkama dolazi da podrži Festival, ali i da proveri kako njena međunarodno priznata ostvarenja komuniciraju sa ovdašnjom publikom.

Leena Manimekalai je napravila preko deset dokumantarnih, kratkih i eksperimentalnih filmova nezavisne produkcije. Njeni filmovi su bili prikazivani u sklopu različitih međunarodnih konferencija širom sveta, međunarodnih i nacionalnih filmskih festivala gde su primili pohvale i nagrade: Srebrni trofej za najbolji dokumentarni film na Međunarodnom Evropskom filmskom festivalu (2004), nagrada za najbolju glumu i najbolji eksperimentalni film na Nezavisnom umetničkom filmskom festivalu u Torontu (2005), nagrada za najbolji dokumentarni film na festivalu dijaspore u Parizu i Norveškoj (2005), Zlatna nagrada za najbolji internacionalni dokumentarni film na Međunarodnom festivalu u Mumbaju (2008), nominacija za nagradu koju dodeljuje međunarodni filmski festival u Minhenu (2008), itd.

 Prvi A1enski filmski festival održava se od 29. do 31. maja 2009. godine u Domu omladine Beograda, u organizaciji Anti Trafiking centra iz Beograda. Svoje filmove će na Festivalu prikazati i rediteljke Džoslin Kamak (Jocelyn Cammack), Lina Manimekalai (Leena Manimekalai) i Tereza Šečer (Therese Shechter), koje će na pratećim panelima razgovarati i upoređivati pozicije žene u filmskom svetu u zemljama iz kojih dolaze (Britanija, Indija, Amerika). Džoslin Kamak na Festival dolazi sa filmom Zlatno doba, realizovanim uz podršku BBC-ja, donoseći priču o tri aktivne žene: novinarki, antiratnoj aktivistkinji i kontroverznoj članici Komunističke partije. Ono što daje posebnu draž je činjenica da su njene odlučne protagonistkinje stare oko 100 godina! Višestruko nagrađivana indijska autorka Lina Manimekalai u svom dokumentarcu takođe prati tri žene, ali u sasvim različitom kontekstu. Boginje, kako Lina zove i svoj film i njegove akterke, ruše pravila tradiocionalnog indijskog društva izdržavajući se neobičnim zanimanjima – kao grobarka, ribarka i pogrebna pevačica. Za sve žene koje kažu: „Ja nisam feministkinja, ali…“ , Tereza Šečer napravila je duhovit i uzbudljiv dokumentarac, ispitujući šta je danas feminizam, šta se od njega očekivalo, a koliko se dobilo.

Anti Trafiking Centar, organizujući Festival A1ensko oko sveta želi da oda priznanje filmskim autorkama iz celog sveta, obezbeđujući prostor gde će njihovi filmovi dobiti najvažniju nagradu – publiku. Zbog toga je važan dolazak ovih kreativnih žena, ali i projekcije ostalih desetak filmova. Istovremeno, ovo je prilika da se na sesijama pitanja i odgovora, kao i na panelima, čuje o dovitljivim načinima finansiranja nezavisnih filmskih projekata, o filmu kao načinu prevazilaženja barijera, razbijanja tabua i smanjenja predrasuda. Iskustva iz prve ruke, koja će autorke i učesnici Festivala podeliti sa publikom, poslužiće kao pomoć i podsticaj talentovanim rediteljkama i rediteljima iz ove sredine, nadaju se organizatorke. Pored toga, Festival A1ensko oko sveta, trebalo bi da preraste u tradicionalnu manifestaciju koja pored akcentovanja vrednosti ženskog filmskog stvaralaštva, za publiku predstavlja i mesto okupljanja i neposrednih druženja u specifičnoj festivalskoj atmosferi.

Ovogodišnje, prvo festivalsko izdanje pomogle su partnerske organizacije Women Make Movies iz SAD i britanski Birds Eye View festival. Realizaciju Festivala, na različite načine do sada su podržali: suorganizatori Grad Beograd – Agencija za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju i Dom omladine Beograda; Ministarstvo inostranih poslova Kraljevine Norveške; CARE International North West Balkans; Ambasada Holandije u Beogradu; kao i brojni medijski partneri i sponzori.

Posetite sajt Festivala (http://www.fzf.rs ) i preuzmite raspored filmskih projekcija i listu pratećih festivalskih programa. 

 

Leave a comment